Na úvod niekoľko slov o tradičnom slovenskom ovčiarstve

Na území Slovenska sa chovali ovce už v dvetisíc rokov pred naším letopočtom, čo dokazujú viaceré vykopávky pochádzajúce z predhistorickej doby objavené v jaskyni Domica. Pevné korene tradičného slovenského ovčiarstva na našom území však siahajú aj do ďalekého stredoveku, kedy sa tu po prvýkrát objavilo aj populárne ovčie plemeno valaška. Ovce sa v tom období chovali počas letných mesiacov na vysokohorských salašoch a celé dni sa pásli na rozkvitnutých horských lúkach. Pôvodní ovčiari priniesli na Slovensko so sebou aj špecifickú ľudovú kultúru, ktorú postupne prevzalo miestne obyvateľstvo, a ktorá sa s mnohými originálnymi prvkami zachovala až dodnes.

Veľkým obohatením pre slovenských obyvateľov bolo okrem toho rozšírenie a udomácnenie produktov vyrábaných z ovčieho mlieka, ktoré sa čoskoro stali významnou súčasťou miestnej gastronómie. Chov oviec na Slovensku má v súčasnosti už viac ako 100-ročnú tradíciu, počas ktorej sme boli svedkami viacerých období rozkvetu, ktoré sa striedali s obdobiami úpadku. S chovom oviec je nerozlučne spojené spracovanie ovčieho mlieka a výroba tradičných mliekarenských pochutín, ktoré si našli priaznivcov aj medzi mnohými tunajšími obyvateľmi. Aj napriek niekoľkým obdobiam úpadku, si napokon ovčiarska tradícia vychovala množstvo verných nasledovateľov, ktorí pomáhajú oživiť jej krásu aj v súčasnosti.

Gemerské ovečky oživujú ovčiarske remeslo na Slovensku

Chov oviec patrí k tradičným spôsobom hospodárenia vo väčšine horských a podhorských oblastiach v našich končinách. V minulosti sa v lete ovce chovali na salašoch, kde sa pásli na horských lúkach a v zime sa sťahovali do dolín a gazdovských dvorov, pričom tento tradičný spôsob chovu sa na mnohých miestach zachoval až do súčasnosti. V 11. storočí vznikla na území gemerského hradného panstva malebná obec Hubovo, kde sa jej obyvatelia venovali najmä tradičnému poľnohospodárstvu a vinárskemu remeslu. Na uvedenú tradíciu v uplynulých rokoch čiastočne nadviazala aj nová poľnohospodárska farma v Hubove, v rámci ktorej vybudovali modernú mliekareň na spracovanie ovčieho mlieka a výrobu mliekarenských produktov a založili rozmnožovací chov mliečneho plemena Lacaune.

Mliekareň je vybavená najmodernejšími technológiami, vďaka čomu sa ovčie mlieko spracováva za dodržania prísnych hygienických štandardov. Všetky produkty vyrábame len zo 100 % ovčieho mlieka, ktoré pochádza z domácej produkcie a našich vlastných chovov.

V lete sa naše ovečky pasú na voňavých lúkach a rozkvitnutých pastvinách malebného gemerského regiónu a v zime sú ustajnené v ovčiarňach na farme v Hubove, kde sa o nich stará skúsený personál verný tradičnému ovčiarskemu remeslu. Vďaka kvalitným krmivám sú schopné produkovať mlieko aj v zime a môžu byť dojené počas celého roka. Pestré botanické zloženie a zdravé prostredie vytvára ideálne predpoklady pre produkciu vysokokvalitného ovčieho mlieka v našej mliekarni.

Pri výrobe mliekarenských výrobkov používame štandardné technologické postupy, kedy vstupuje do výroby surové ovčie mlieko, ktoré následne prechádza pasterizáciou. Denná produkcia mliekarenského závodu v súčasnosti predstavuje takmer 500 kg mliekarenských výrobkov a 400 litrov žinčice. V širokom sortimente mliekarenských výrobkov u nás nájdete údenú aj neúdenú ovčiu hrudku, čerstvú bryndzu, chutné gazdovské nite a uzlíky, údené aj neúdené parenice, tradičné oštiepky a mäkké hrudky a množstvo ďalších kulinárskych špecialít vyrábaných výlučne z ovčieho syra.

Súčasné produktové portfólio už čoskoro rozšírime aj o výrobu kvalitných ovčích jogurtov, jogurtových nápojov a zrejúcich ovčích syrov. Všetky ponúkané produkty nájdete v našom internetovom obchode www.gemerskeovecky.sk, odkiaľ vám ich privezú naše pojazdné predajne Gemerské ovečky. Ovčie mlieko právom patrí medzi nenahraditeľné poklady slovenskej kuchyne. Vďaka množstvu zdraviu prospešných látok si vyslúžilo svoje stále miesto na každodennom stole v mnohých domácnostiach po celom svete. V porovnaní s kravským mliekom je hustejšie a výživnejšie a obsahuje aj dvojnásobok bielkovín, tukov a vitamínov zo skupiny B, ako aj dôležité vitamíny A, D a K rozpustné v tukoch.

Ovčie mlieko má vysoký podiel sušiny a je prirodzene homogenizované. To znamená, že pri jeho spracúvaní sa smotana neoddeľuje od mlieka, vďaka čomu je ľahko stráviteľné a zachováva si lahodnú krémovú chuť. Všetky uvedené atribúty a mnohé ďalšie pozitíva ovčieho mlieka sa prenášajú aj do produktov, ktoré sa z neho vyrábajú.

Niekoľko slov o spoločnosti

BioEn, s.r.o.

Spoločnosť BioEn s.r.o. vznikla v roku 2014 s cieľom obhospodarovať trávnaté porasty s rozlohou približne 180 ha na výrobu kvalitných krmív, hlavne sena. V rámci rozširovania svojej pôsobnosti sa v roku 2019 zapojila do projektu realizácie výstavby modernej mliekarne na spracovanie ovčieho mlieka a výrobu mliekarenských výrobkov. V mliekarni sa spracováva len ovčie mlieko z domácej produkcie a všetky produkty sa vyrábajú len zo 100 % ovčieho mlieka pochádzajúceho z vlastných chovov. Surové ovčie mlieko sa spracúva strojovo (pasterizáciou) aj ručne s cieľom zachovať tradičné ovčiarske remeslo na Slovensku. Mliekareň je vybavená najmodernejšími technológiami a ovčie mlieko sa v nej spracováva pri splnení prísnych hygienických štandardov v potravinárskom priemysle na Slovensku.